W piątek 19 sierp­nia na an­te­nie pro­gramu „Kawa czy her­bata” gościła gmina Lubawa.  Ekipa telewizyjna TVP1, która od­wie­dziła Le­śni­czówkę w Na­promku, przyjechała na zaproszenie Gminy Lubawa, Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych Izba Gospodarcza oraz Lubawskiej Spółdzielni Producentów Trzody LUB-TUCZ.

Podczas piątkowej emisji programu „Kawa czy herbata” Gmina Lubawa miała okazję zaprezentować się z jak najlepszej strony. Do Napromka przybyli strażacy z OSP Rożental, Byszwałd, a także panie z Ochotniczej Straży Po­żar­nej z Łążyna, które zaprezentowały swoje umiejętności.

Podczas transmisji telewizyjnej można było także zobaczyć pa­nie z Koła Go­spo­dyń Wiej­skich ze Szczepankowa, które po­chwa­liły się swo­jskimi wy­ro­bami ku­li­nar­nymi. Obecne były również panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łążku. W tle było słychać biesiadne pieśni w wykonaniu Klubu Seniora z Rakowic. Natomiast panie z Klubu Seniora ze Złotowa wykonywały własnoręcznie ciekawe ozdoby.

W Napromku nie mo­gło za­brak­nąć również we­soło ba­wią­cych się dzieci ze świe­tlic środowiskowych ze Szczepankowa, Prątnicy, Rakowic oraz wa­ka­cyj­nych świetlic z Targowiska i Omula. Obecni byli także uczestnicy Centrum Aktywności Lokalnej w Łążynie.

Gwoździem programu było wykonanie graffiti przez młodzież z gminy Lubawa, które przedstawiało logo Ogól­no­pol­skiego Fe­sti­walu Wie­przo­winy. Na antenie po­ja­wili się także To­masz Ewer­tow­ski, wójt gminy Lu­bawa, Zbi­gniew Zie­jew­ski, pre­zes Przed­się­bior­stwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Zie­miar w Szwar­ce­no­wie oraz Be­ne­dykt Czar­necki, pre­zes GZ LZS w Lu­ba­wie i Joachim Dutkiewicz, radny Gminy Lubawa z Rożentala, któ­rzy tego dnia za­pre­zen­to­wali swoje ku­li­narne umie­jęt­no­ści. Przyrządzili przepyszne szaszłyki.

Kilka słów o hodowli trzody chlewnej oraz rasach świń opowiedzieli rolnicy: Zygmunt Surdykowski oraz Kazimierz Zelma zrzeszeni w Lubawskiej Spółdzielni Producentów Trzody Lub-Tucz. Dodatkowo Agnieszka Prass, która prowadzi zajęcia w wakacyjnej świetlicy w Omulu, opowiedziała o rożnych znaczeniach słowa “świnia”.

Program „Kawa czy herbata” prowadził Ma­ciej Świ­niar­ski, re­por­ter TVP1. Ekipa telewizyjna przyjechał na zaproszenie Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych Izba Gospodarcza, Gminy Lubawa przy współudziale Lubawskiej Spółdzielni Producentów Trzody LUB-TUCZ.

Źródło: www.gopslubawa.pl