W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi - wprowadzonego od stycznia 2022 roku nowego świadczenia ratowniczego w kwocie 200 zł miesięcznie z tytułu wysługi lat w Ochotniczej Straży Pożarnej (tzw. dodatek do emerytury), wyjaśniamy, że dodatek przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który:

czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) - przez co najmniej przez 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet);

➡ osiągnął stosowny wiek:  mężczyźni 65 roku życia, a przez kobiety 60 rok życia.

Potwierdzeniem bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych jest:

-  do 31 grudnia 2011 roku pisemne oświadczenie trzech świadków,

- od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2021 r. dokumentacja PSP lub pisemne oświadczenie trzech świadków.

Świadkowie składają oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń!

Przynajmniej jednym ze świadków musi być osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, kiedy wnioskodawca brał udział w działaniach ratowniczych. Oświadczenia podlegają weryfikacji przez właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta pod względem jego wiarygodności.

Dodatkowych informacji udziela pracownik Urzędu Gminy Lubawa – Marcin Deka pod numerem telefonu 89 645 54 40