Dzień Sołtysa - coroczne polskie święto obchodzone 11 marca ma na celu docenienie roli i znaczenia pierwszych przedstawicieli władzy samorządowej dla środowiska wiejskiego. W Polsce jest około 40 tysięcy sołtysów. Jedną trzecią wśród nich stanowią kobiety. W gminie Lubawa funkcję sołtysa pełni 27 osób wśród nich jest 15 pań.

W tym roku, po raz piąty zaplanowane zostały obchody Samorządowego Dnia Sołtysa na Warmii i Mazurach. Niestety z powodu pandemii uroczystość odbędzie się on-line. Spotkanie zorganizowane przez samorząd województwa będzie okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji na temat rozwoju obszarów wiejskich oraz okazania wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę. Tradycją spotkań stało się przyznawanie wyróżnień dla sołtysów. Symboliczne podziękowania od marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina otrzymał w tym roku, m.in. sołtys z naszej gminy, gospodarz Fijewa - Stanisław Kowalkowski.

Instytucja sołtysów pojawiła się w średniowieczu. Wyznaczani oni byli przez feudalnych panów, a ich głównymi obowiązkami było zbieranie czynszu i przewodniczenie ławie wiejskiej. Pełnili oni również rolę wiejskich sędziów. Obecnie sołtysa wybierają mieszkańcy danego sołectwa. Współcześnie do obowiązków sołtysów, oprócz reprezentowania sołectwa na zewnątrz, należy m.in. zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy czy też pobieranie podatku rolnego i leśnego.

Wszystkim sołtysom oraz członkom Rad Sołeckich składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz satysfakcji z pełnionej funkcji.

soltysi

FOTO* Gmina Lubawa: Sołtysi kadencji 2019-2024, na zdjęciu zmarły w sierpniu 2019 roku Benedykt Czarnecki, sołtys Omula, którego zastąpił Piotr Kuczyński

zyczenia