UWAGA! Strona wykorzystuje pliki cookies, aby usprawnić działanie serwisu, oraz w celach statystycznych. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.
Informacje dla mieszkańców Naszej Gminy
Ogłoszenia i komunikaty
W związku z narastającym zagrożeniem pryszczycą, która została potwierdzona w krajach sąsiadujących z Polską mamy dla mieszkańców powiatu sztumskiego najważniejsze informacje dotyczące zjawiska. Pryszczyca to choroba zwierząt parzystokopytnych udomowionych i wolno żyjących (w tym bydła, owiec, kóz, świń, wielbłądowatych, bawołów, jeleni). Powoduje powstawanie pęcherzy głównie w jamie ustnej i na kończynach. Objawy u zakażonych zwierząt: obfite ślinienie, mlaskanie, nadżerki i pęcherze, gorączka, spadek apetytu, niechęć do ruchu, kulawizna, spadek mleczności, ronienia.
*U młodych zwierząt, np. prosiąt, jagniąt, koźląt, śmierć może wystąpić bez żadnych objawów.
Pryszczyca jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Kontakt między zwierzętami jest głównym sposobem przenoszenia i rozprzestrzeniania się choroby, ale również pasza, ściółka, sprzęt, pojazdy i ludzie, którzy mieli kontakt z zakażonymi zwierzętami mogą przenosić wirusa. Możliwe jest przenoszenie wirusa wraz z mlekiem, mięsem i innymi produktami pochodzącymi od zakażonych zwierząt.
Ryzykowne zachowania zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia. Większość środków zapobiegawczych jest wspólna dla różnych chorób i jest najlepszym sposobem ochrony stada.
Ochrona stada w przypadku podejrzenia wystąpienia ognisk choroby w pobliżu:
Unikaj:
- kontaktów między zwierzętami z różnych stad, np. na pastwisku, przez ogrodzenie);
- zwiedzania innych miejsc, w których przebywają zwierzęta;
- korzystania ze wspólnych narzędzi, sprzętu, pojazdów, personelu z innymi gospodarstwami.
Stosuj:
- oddzielne miejsca do izolacji i obserwacji przez 14 dni każdego nowo zakupionego zwierzęcia;
- odzież i obuwie ochronne do obsługi zwierząt;
- dezynfekcję obuwia przed wejściem do budynku ze zwierzętami
Szczepionki przeciwko pryszczycy są dostępne i muszą być stosowane wyłącznie z instrukcjami służb weterynaryjnych.
Choroba może powodować różne bezpośrednie i pośrednie straty ekonomiczne. Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie wszystkich zwierząt. Każde podejrzenie pryszczycy należy niezwłocznie zgłosić Inspekcji Weterynaryjnej. Powiadomienie jest obowiązkowe i ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.
W związku z rozpoczęciem pracy nad nową Strategią Rozwoju Gminy Lubawa na lata 2025-2035 prosimy o wypełnienie ankiety.
Pomoże nam to zidentyfikować najważniejsze wyzwania i możliwości rozwojowe.
Ankieta jest dobrowolna i anonimowa. Dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie!
Poniżej link do wypełnienia ankiety online:
https://forms.gle/CL6tEHeSpxjrMMew5
Ankietę można wypełnić również w formie tradycyjnej i dostarczyć ją do Urzędu Gminy Lubawa
- przekazując wypełnioną ankietę (do pobrania poniżej) lub składając uwagi i wnioski za pomocą poczty elektronicznej na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., platformy epuap, albo za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres: Urząd Gminy Lubawa, Fijewo 73, 14-260 Lubawa,
- wypełniając ankietę lub przekazując pisemnie albo ustnie do protokołu uwagi i wnioski, pok. nr 2, budynek B, Urząd Gminy Lubawa, Fijewo 73, 14-260 Lubawa
w nieprzekraczalnym terminie do 30.04.2025 r.
W załącznikach znajduje się formularz ankiety do wypełnienia.
19 marca 2025 r. w sali sesyjnej Urzędu Gminy Lubawa odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
Gminny konkurs przebiegł we współpracy z Państwową Straż Pożarną, którą reprezentował mł. bryg. Krzysztof Rutkowski, dowódca JRG, będący jednocześnie komendantem gminnym OSP Gminy Lubawa.
W OTWP udział biorą dzieci i młodzież w trzech grupach wiekowych:
I grupa - uczniowie szkół podstawowych, klasy I-IV,
II grupa - uczniowie szkół podstawowych, klasy V-VIII,
III grupa - uczniowie szkół ponadpodstawowych.
W eliminacjach gminnych uczestniczyło 22 uczniów z I, II i III grupy wiekowej z 4 szkół z terenu gminy Lubawa: Szkoła Podstawowa w Prątnicy, Szkoła Podstawowa w Złotowie, Szkoła Podstawowa w Grabowie-Wałdykach oraz Akademicki Zespół Placówek Oświatowych w Fijewie.
Test wiedzy składał się z 30 pytań zamkniętych- jednokrotnego wyboru.
Zwycięzcami eliminacji gminnych w poszczególnych grupach zostali:
- w grupie I:
I miejsce Wojciech Empel - SP w Złotowie
II miejsce Nikodem Zieliński - SP w Złotowie
III miejsce Marcelina Liszewska - SP w Prątnicy
- w grupie II:
I miejsce Adrianna Przyborowska - SP w Prątnicy
II miejsce Jakub Cieśniewski - SP w Złotowie
III miejsce Kacper Kruszyński - SP w Prątnicy
- w grupie III:
I miejsce Zofia Zawadzka - AZPO Fijewo
II miejsce Alicja Liszewska - AZPO Fijewo
III miejsce Julia Rutecka - AZPO Fijewo
Nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczył Wójt Gminy Lubawa, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Lubawie Tomasz Ewertowski, który podziękował wszystkim za udział w konkursie. Pogratulował także uczestnikom podkreślając, że tematyka konkursu wymaga bardzo szerokiej wiedzy nie tylko z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ale także ekologii, ochrony środowiska, historii czy pierwszej pomocy.
Turniej popularyzuje podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego, kształtuje umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii i rolnictwa, jak również uczy zasad zapobiegania powstawaniu zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu ludzkiemu oraz sposobów postępowania w przypadku ich zaistnienia w życiu codziennym.
Zwycięzcy eliminacji gminnych będą brali udział w eliminacjach powiatowych. Gratulujemy!