Tradycyjnie organizatorzy zaplanowali również konkursy na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy oraz kulinarny „Kuchnia Ziemi Lubawskiej”. O tytuł najlepszej potrawy walczyło 13 drużyn (10 Kół Gospodyń Wiejskich oraz 3 Kluby Senior+), które przygotowały stoiska z potrawami i wypiekami związanymi z tradycyjną, lokalną kuchnią lubawską. Każdy zespół za udział w konkursie otrzymał podziękowanie oraz nagrodę rzeczową. Rywalizację wygrało Koło Gospodyń Wiejskich „Tuszewianki” potrawą „Zagraj z kluchami”. Nagrody zostały ufundowane w ramach pomocy finansowej, którą Gmina Lubawa otrzymała z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – oddział terenowy Olsztyn. Podziękowania za przygotowanie swojskiej chaty oraz słodkich wypieków otrzymały także Koła Gospodyń Wiejskich ze Szczepankowa oraz Rożentala.

W konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy wzięło udział 8 grup wieńcowych. Tytuł najpiękniejszego przypadł sołectwu Kazanice z parafii pw. św. Jakuba Apostoła. Wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe puchary, dyplomy oraz, tej samem wysokości, nagrody finansowe. Odbył się także konkurs na

”Najładniejszą dożynkową dekorację posesji”. Zwyciężyli mieszkańcy Rożentala 120. Miłym akcentem było również nagrodzenie pucharami tegorocznych starostów dożynkowych. Puchary te ufundowała Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza a wręczył wójt Tomasz Ewertowski oraz Stefan Kordalski – członek Izb w powiecie Iławskim.